Naprawa TV SAMSUNG – Karolina zepsuła tranzystor!

SAMSUNG wraz z laptopem

Jak w temacie, nie ma tu nic do dodania. Karolina zepsuła tranzystor w TV.

„A skąd wiedziałeś, że uszkodził się akurat ten tranzystor?”
_____

Żeby odpowiedzieć na tak zadane pytanie, trzeba cofnąć się do momentu sprzed awarii. Załóżmy, że czytelnik oglądał kiedyś program „O krok od tragedii”, bo wykorzystam tu motyw tego programu.

3h przed tragedią
_____

Karolina będąc na zakupach w LIDLU postanawia, że kupi sobie przysmaki do użycia przy oglądaniu TV.

2h przed tragedią
_____

„Ale będzie oglądane!” pomyślała gorączkowo rozpakowując zakupy.

Tuż przed tragedią
_____

Tranzystor MOSFET (N-MOSFET) 13NM6ON posiada w swoim wnętrzu kilka struktur krzemowych. Są one zużyte na tyle, że podczas włączania TV (ze stanu Stand-By) wybijają bezpieczniki w domu. Jest to jeden z nielicznych i rzadkich do uchwycenia momentów, w których użytkownik za pomocą pilota TV wyłącza prąd w domu.

Naprawa – jak ja do tego podchodzę?
_____

Wolno i ostrożnie, gdyż jest to TV z dużą matrycą 48″ i trzeba ostrożnie manewrować urządzeniem, aby nie uszkodzić matrycy. Stąd koc na stole na zdjęciu posta 🙂

1. Rezystancja wejścia zasilania
No bo skoro wyrzuciło bezpieczniki, to powinno być zwarcie. Pomiar multimetrem pokazał OL (open line), więc dało to jakiś pogląd na sytuację (uszkodzony element się przepalił lub zadziałał bezpiecznik). No to rozkręcamy.


2. Wizualna ocena zniszczeń
Ocena ta jak widać – nie przyniosła żadnych spektakularnych odkryć, ale mogłem zmierzyć bezpiecznik tuż obok wejścia zasilania – przepalony, czyli dobrze.


3. Pomiary rezystancji za bezpiecznikiem
Tuż za bezpiecznikiem typem nr. 1 był mostek prostowniczy. Miał on zwarcie na wyjściu (pomiędzy + a -). Wylutowałem go, zmierzyłem i… okazał się być sprawnym. Linia zasilania za mostkiem – zwarta.


4. Jakieś inne pomysły oprócz na chybił trafił sprawdzania elementów aktywnych?
Aktywnych, czyli tranzystorów, diod i elementów półprzewodnikowych. Postanowiłem zrobić próbę zwarciową. Wiedząc, że w tym torze zasilania panuje napięcie ok 200 – 300V postanowiłem zrobić próbę zwarciową, żeby zobaczyć co się grzeje. Winowajca po prostu gorąco się przedstawi! Czyli zasilacz laboratoryjny ustawiony na 1A – nic. Dobra, to na 2A – nic, wszystko zimne. 6A – zimne, a zwarcie jest 🙂

To już z praktyki – co może wytrzymywać przepływ prądu o natężeniu 6A i nawet się nie zagrzać? Struktura tranzystora MOSFET. Więc zmierzyłem tranzystory pod radiatorem – i namierzyłem sprawcę. Zwą go 13NM6ON. Na allegro kosztuje on 15 PLN, a w sklepie TME 6.20 PLN. W sumie zamówiłem ich kilka, bo wysokonapięciowych MOSFETów nie miałem na stanie 🙂

5. Test
Po wymianie tranzystora trzeba było jeszcze podmienić uszkodzony bezpiecznik. Na szczęście miałem taki na stanie (5A/230V). Czas na testy. Jak widać TV ożył.


Tydzień po tragedii
_____

„Naprawiony… jak wróci to przetestuję inną kombinację klawiszy.”

Kilka zdjęć wnętrza TV.

* Naprawa TV – naprawa polegała na diagnozowaniu wejścia zasilania. Uszkodzona została więc przetwornica. Panują w niej wysokie i niebezpieczne dla zdrowia i życia napięcia, więc nie rób tego na własną rękę.

Koszt części to 6.20 PLN. Oczywiście nie liczę czasu, transportu, ale jak widać nie warto wyrzucać od razu na śmietnik w drodze do EURO RTV AGD lub MEDIA EXPERT. Problem polega na tym, że coraz mniej można znaleźć miejsc, które naprawę wykonają. Znak naszych czasów… ale oszczędność 2500 PLN – jest.

Jeden komentarz do „Naprawa TV SAMSUNG – Karolina zepsuła tranzystor!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *