Blackout, wichury i 7 urządzeń uszkodzonych przez generator!

Naprawa 7 urządzeń uszkodzonych przez agregat

Z uwagi na dalszą chęć rozwijania swojej „po-godzinowej” pasji, jaką jest elektronika, wstawiłem na OLX-a ogłoszenie, informujące o tym, że podejmę się pomocy w naprawie elektroniki użytkowej w dość szerokim spektrum urządzeń.. Zrobiłem to jeszcze przed ostatnimi wichurami, które skutecznie odcięły część mieszkańców polski od prądu.

Blackout? Mam agregat
_____

Dwa dni temu skontaktował się ze mną mieszkaniec Brus z pytaniem czy byłbym w stanie pomóc w naprawie urządzeń, które uszkodzone zostały przez chiński agregat, który stworzył przepięcie i uszkodził:

  • dwa zasilacze LED-owe
  • trzy moduły sterujące trzema pompami centralnego ogrzewania
  • jeden sterownik centralnego ogrzewania
  • jeden transformator zasilający sterowanie bramą

Jak widać uszkodziło się 7 urządzeń o zróżnicowanej specyfice działania. Niemal w każdym z tych urządzeń uszkodzeniu uległ warystor, który zadziałał jak bezpiecznik i ochronił urządzenie.

* Warystor – to półprzewodnikowy element nieco podobny w działaniu do rezystora, którego rezystancja charakteryzuje się nieliniową charakterystyką. To znaczy, że podczas pracy przy napięciu 230V (dla warystorów przystosowanych do pracy przy napięciu sieciowym) jego rezystancja jest bardzo wysoka. W momencie wystąpienia przepięcia rezystancja warystora maleje do kilku omów i powoduje przejęcie energii impulsu, a nawet całkowite zwarcie i „wybicie” bezpieczników zasilania instalacji, do której podłączony jest chroniony układ.

Warystor po wykonaniu misji
_____

Poniższe zdjęcie przedstawia sposób uszkodzenia się elementów w 7 naprawianych urządzeniach. Jak widać – dały z siebie wszystko, aby część układu „za nimi” przetrwała.

Uszkodzone elementy

Wystarczy wymienić warystor?
Usunąć go?
_____

Nie wystarczy. Najpierw trzeba usunąć zwarty warystor, a potem sprawdzić czy urządzenie nie ma dalszych usterek. W tym celu świetnym narzędziem okazuje się być… 40-sto watowa, klasyczna żarówka z włóknem wolframowym (nie żarówka LED!) wpięta w szereg z urządzeniem. Wcześniej oczywiście warto multimetrem dokonać kontroli rezystancji wejścia układu oraz elementów w pobliżu lub wyglądających podejrzanie.

Samo usunięcie warystora – jeśli urządzenie jest sprawne – przywróci jego sprawność, ale w przypadku kolejnego przepięcia nie będzie już nawet sensu zaglądać do urządzenia. Także lepiej wymienić zabezpieczenie, a nie je usuwać.

Poniżej nieco więcej zdjęć z placu boju 🙂

Tani chiński agregat
_____

Podliczmy ile kosztują urządzenia, które uszkodził tani agregat:

  • sterownik pieca centralnego ogrzewania – 900 PLN
  • moduł sterownika pompy centralnego ogrzewania – 600 PLN
    a uszkodziły się trzy…
  • moduł zasilania LED – ciężko określić, powiedzmy, że 25 PLN/szt.
  • transformator do bramy – dużo lub nie do zdobycia na rynku wtórnym

W momencie utraty zasilania priorytetem jest utrzymanie temperatury wewnątrz mieszkania/domu (sterownik + moduły), oświetlenie (moduły LED) oraz brama wjazdowa (transformator). „Beneficjent uszkodzeń” stracił również lodówkę (była podłączona) i jeszcze jakiś sprzęt AGD, którego nie potrafię sobie przypomnieć.

Tak więc oszczędzając na tanim chińskim agregacie ryzykujemy uszkodzenia o skali kilkuset do kilku tysięcy PLN w zależności od tego, co mamy podłączone w momencie pracy urządzenia. Jakie to szczęście, że klient w celach oszczędności benzyny wyłączył urządzenia będące standardowo w trybie stand-by. Inaczej uszkodzenia mogłyby być znacznie boleśniejsze.

Różne naprawy, rok 2022
_____

Od klienta dowiedziałem się, że znalezienie osoby do naprawy różnych sprzętów było bardzo trudne. Nawet w trójmieście specjaliści zgodzili się przyjąć tylko i wyłącznie sprzęt AGD, który jest im znany. Ja cieszę się z naprawy, doposażyłem warsztat w komplet warystorów, bo nie miałem, a klient wysłał mi taką oto wiadomość… 🙂

Jeden komentarz do „Blackout, wichury i 7 urządzeń uszkodzonych przez generator!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *